IRZ Október 2015

Vraví sa, že „po hodoch bolí brucho“ a platí to aj v sektore realít. Po rekordnom septembri padol októbrový Index realitného zdravia do priemeru. Hodnoty IRZ a taktiež prognózy na november sú takmer navlas zhodné s tými, ktoré boli namerané v októbri 2014 a 2013. Znamená to, že trh je relatívne stabilný už dlhší čas. Na druhej strane ročný priemerný Index je každý rok lepší a to je dôvod k miernemu, trvalejšiemu optimizmu. Októbrové meranie prvý raz zachytilo zaujímavý jav: krivka priebehu Indexu zvyčajne má dva vrcholy – na jar a na jeseň. V tomto roku však obidva vrcholy atakovali rekord a ten bol dosiahnutý nie na jar, ale v septembri.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Po septembrovom rekorde dosiahol októbrový Index realitného zdravia hodnotu 2,57 čo je o 18 stotín menej medzimesačne (2,39) a o 25 stotín horšie ako prognóza(2,32). Znamená to, že predpoklady veľkej časti tvorcov Indexu – realitných profesionálov z celého Slovenska – sa nenaplnili tak ako očakávali.

Prognózu Indexu realitného zdravia na november 2015 je 2,48 čo pokladáme za určité vytriezvenie v pohľade na vývoj obchodov s nehnuteľnosťami do konca tohto roka. Prognóza smeruje opäť do nadpriemernej časti stupnice – je lepšia ako dva mínus – a my veríme, že aj realita sa bude pohybovať okolo priemernej známky.

Ako sme písali už viackrát, trh je stabilný (treba ale podotknúť, že na úrovni priemeru) už dlhšie obdobie. Mierny pozitívny progres naznačujú zlepšujúce sa priemerné ročné Indexy realitného zdravia. Navyše každý rok zatiaľ priniesol rekord. Ako hovoria signály z trhu: nie je dôvod na prehnaný optimizmus, trh však znateľne ide nahor.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

Index Realitného Zdravia 10 2015

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.