IRZ máj 2014

Tak, ako sme avizovali v predchádzajúcej správe k Indexu realitného zdravia, naplnili sa očakávania tvorcov IRZ – realitných profesionálov z celého Slovenska. Májová hodnota Indexu prvýkrát v histórii jeho zisťovania klesla pod hodnotu 2,5 a dostala sa do pozitívnej polovice stupnice od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štrukturovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 170 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Májový Index realitného zdravia je 2,48 a je o 8 stotín lepIRZ maj 2014ší ako aprílový, ktorý bol doterajším maximom. Ako sme predpokladali, IRZ klesol pod psychologickú hranicu 2,5 alebo v „školskom hodnotení“ 2 mínus, čo znamená jednak historický rekord za 12 mesiacov merania, jednak veľmi dobrú správu pre realitný trh. Hodnota 2,50 znamená, že trh je rovnako zdravý ako chorý a jej prekročenie smerom k hodnote 2 ho posúva do pozitívnej polovice stupnice. To, že slovenský trh nehnuteľností významne ožíva je dôležitým signálom rastu pre celé hospodárstvo našej krajiny.

Očakávaný Index realitného zdravia na jún je 2,38 a už štvrtý mesiac sa pohybuje pod hodnotou 2,4. Pozitívne očakávania tvorcov indexu od januára tohto roka napovedajú, že aktivity smerujúce k príprave a uzatváraniu realitných obchodov sú v evidentne vyššej frekvencii a kvalite, ako tomu bolo v predchádzajúcom roku. Výhľad na mesiac jún zároveň nereflektuje blížiacu sa dovolenkovú sezónu, signalizuje skôr pokračovanie nastúpeného trendu rastu trhu.

Radi konštatujeme nesporné oživenie realitného trhu v našej krajine. Veríme, že trend rastu bude pokračovať a nebude príliš spomalený letnými mesiacmi dovoleniek. Naopak, nech čas oddychu slúži na posúdenie pozitívnych signálov a prípravu na jesenné „tornádo“ realitných obchodov.

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.