IRZ jún 2014

Index realitného zdravia je konkrétne číslo na stupnici od najlepšieho k najhoršiemu – školské známkovanie teda hodnota 1 je najlepší stav trhu 5 je najhorší stav realitného trhu – bude slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní tak pre realitných profesionálov, ako aj pre verejnosť so záujmom o reality, či o ekonomiku SR ako takú.

Júnový Index realitného zdravia je 2,42 a je o 6 stotín lepší ako májový, ktorý bol doterajším maximom. Už tretí mesiac za sebou posúvame rekordnú nameranú hodnotu a už druhý mesiac sa Index drží pod hranicou 2,5. Validitu merania podporuje aj fakt, že v máji odhadovaný IRZ na jún(2,38) sa len nepatrne líši od skutočnej júnovej hodnoty Indexu. Zdravie slovenského trhu sa podľa vývoja IRZ významne zlepšilo od februára tohto roka (2,80), pričom odhady sa začali zlepšovať už od novembra 2013.

Očakávaný Index realitného zdravia na júl je 2,64 a po polroku – od decembra 2013 – prináša negatívny výhľad na ďalši mesiac. Znamená to, že tvorcovia Indexu – realitné kancelárie – signalzujú obavy zo spomalenia obchodovania na trhu, ktoré by malo byť spôsobené dovolenkovou sezónou. V tomto období spravidla spomaľuje výkon celej našej ekonomiky a my veríme, že stúpajúci trend zlepšovania „zdravia“ slovenského trhu s nehnuteľnosťami bude pokračovať po prázdninách.

irz banner reality middle box

 

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.