IRZ júl 2015

Minulý mesiac sme komentovali Index realitného zdravia ako schladenie optimizmu tvorcov Indexu a očakávali sme suchý a ospanlivý júl. Čo sa do bodky naplnilo aspoň v oblasti meteorológie. Segment obchodu s nehnuteľnosťami také dramatické sucho nepostihlo. Hodnota Indexu v júli dosiahla podobné čísla ako na jar tohto roka, vtedy nám indikovali útok na rekord. Najviac sa mu priblížil IRZ v máji, avšak rekord tento polrok vydržal. Dá sa povedať, že trend je stabilný v mierne podpriemerných hodnotách. Výhľad na august je už pozitívny, aj keď len zanedbateľne.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Júlový Index realitného zdravia 2,61 je o 7 stotín horší ako júnový 2,54. Oproti prognóze z minulého mesiaca (2,71) je však o celú desatinu lepší. Treba dodať, že priemer za prvých 7 mesiacov je 2,60, a to je dôkaz stability trhu, hoci na mierne podpriemernej úrovni z hľadiska hodnotenia celého trhu.

Prognóza Indexu realitného zdravia na august 2015 je 2,60 a vracia Index do jarných čísel. Napriek „zúriacemu“ horúcemu letu, pokles hodnôt IRZ a jeho prognóz nie je taký signifikantný ako v minulom roku. Dovolíme si tvrdiť, že realitní profesionáli ako tvorcovia indexu, signalizujú určitú -ich očami – zreteľnú stabilitu a mierny rast trhu. Tento jav sledujeme už druhý rok ako trvalý, vzhľadom na porovnanie vývoja Indexu v roku 2013 a 2014.

Sme uprostred leta, ktoré býva každoročne „uhorkovou sezónou“ obchodovania s nehnuteľnosťami. Môže nás potešiť fakt, že vývoj Indexu realitného zdravia už netrpí relatívne skokovými zmenami v slabších mesiacoch, ale zmeny sú miernejšie. Veríme, že augustový IRZ náš názor potvrdí a jeho vývoj bude ešte lepší, ako tomu prognóza nasvedčuje.

Príjemné letné zážitky!

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.