Index realitného zdravia marec 2014

Po dvoch mesiacoch nenaplneného optimizmu sa marcový Index realitného zdravia konečne výraznejšie zlepšil, v súlade s februárovým odhadom, a blíži sa k známke 2 mínus. Obchodovanie s nehnuteľnosťami sa teda o poznanie zaktivizovalo – a aktuálne hodnotenie je takmer totožné s jesennými mesiacmi minulého roka. Odhadovaný objem obchodov a celkovej kondície trhu na mesiac apríl je stále nepatrne lepší ako predchádzajúci mesiac. Realitné kancelárie neopúšťa optimizmus, čo je pre realitný trh prísľub oživenia.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štrukturovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 170 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Marcový Index realitného zdravia je 2,64 a je o 14 stotín lepší ako v dvoch predchádzajúcich mesiacoch (2,80). Po zhruba trojmesačnej stagnácii trhu sa hodnotenie aktivít konečne zdvihlo do lepšej úrovne, aj keď nie príliš výrazne. Každopádne marcová hodnota IRZ je zhodná s jesenným hodnotením kondície trhu a pomaly nám dáva predstavu o sezónnosti v rámci roka.

Očakávaný Index realitného zdravia na apríl je 2,36 a je pokračovaním optimizmu, ktorý trvá od januára tohto roka. Od januára sa odhady na ďalší mesiac líšia len nepatrne a hlavne majú stúpajúcu tendenciu. Pre analytika je dôležité zistenie, že odhady budúcich mesiacov nie sú dramaticky odlišné medzi sebou a aj rozdiel medzi odhadom a realitou sa zmenšuje. Svedčí to o zabehnutí respondetov v systéme dopytovania a taktiež o ich zvyšujúcej sa kvalifikovanosti v odhade budúcnosti.

Možno nebude odvážne tvrdenie, že teplý koniec zimy a skorý príchod jari naštartoval a rozohrial motory realitného trhu. Aj keď kvitnúce čerešne v apríli zatiaľ nepriniesli prílišný rozkvet v obchodovaní, je celkom možné, že bozky budú padať v máji napríklad pod novou strechou.

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.