Index realitného zdravia január 2014

Index realitného zdravia, zdá sa, v januárovom meraní dosiahol svoje dno, keď oproti decembru opäť o poznanie klesol. Hodnota je blízka známke 3 a je v doterajšom meraní najhoršia. Vývoj obchodovania, ktorý plynulo klesá od novembra naznačuje utlmenie aktivity v tomto období. Reálne obchodovateľných ponúk teda v tomto období ubudlo, čo logicky súvisí s pred a po sviatočnou spotrebiteľskou náladou. Naproti tomu je výhľad aktivít v realitnom sektore na február povzbudzujúci až optimistický, keďže očakávania realitných kancelárií sú tesne nadpriemerné. Optimizmus podporil aj zvýšený záujem o reality na portáli Reality.sk.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štrukturovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom.

Januárový Index realitného zdravia je 2,80 čo je zhoršenie o 7 stotín oproti decembru minulého roka a je blízky decembrovému odhadu na január. Predpokladáme, že pokles obchodovania sa zastaví s príchodom teplejších mesiacov roka a rozbehom pracovnej produktivity v celom hospodárstve SR.

Tomu nasvedčuje aj odhad obchodných aktivít realitných kancelárií na február 2014, ktorý sa hodnotou 2,47 mikroskopicky posunul do nadpriemeru. Po dvoch mesiacoch negatívnych výhľadov teda prichádza optimizmus, založený na reálnych dohodnutých obchodoch či zvyšujúcom sa množstve obhliadok v tomto mesiaci. Očakávaný zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach má súvis s miernym medziročným poklesom cien a taktiež historicky najpriaznivejšou úrovňou úrokových sadzieb v ponuke hypotekárnych úverov.

Tento optimizmus podporujú namerané čísla návštevnosti portálu Reality.sk, kde január 2014 dosiahol najvyššiu návštevnosť za ostatných 5 rokov v počte reálnych užívateľov (viac ako 170.000 – podľa AIMmonitoru).

Analýza stavu a vývoja Indexu realitného zdravia je k dispozícii aj na www.realitnyindex.sk.

Mgr. Martin Lazík, generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska 

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.