Index realitného zdravia február 2014

Index realitného zdravia za druhý mesiac tohto roka nenaplnil optimistické očakávania realitných kancelárií. Hodnota je rovnaká ako v januári a je blízka známke 3. Pre celý trh je ale veľmi dobrou správou to, že pokračujú a mierne rastú pozitívne očakávania jeho vývoja v blízkej budúcnosti. Pokles obchodovania, ktorý bol zaznamenaný od novembra minulého roka nepokračuje a marcový predpoklad vývoja nadväzuje na februárový svojím ďalším zlepšením.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štrukturovaného elektronického index realitného zdravia 2-3 2014dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom.

Februárový Index realitného zdravia je 2,80 čo je hodnota totožná s januárovou. Dá sa konštatovať, že pokles obchodovania sa zastavil a v súlade s predošlou analýzou a naďalej trvá optimizmus pri odhade vývoja v ďalšom mesiaci.

Očakávaný Index realitného zdravia na marec tohto roka je 2,39, čo je po odhade na september 2013 najoptimistickejšie hodnotenie. Zároveň je priaznivejšie ako výhľad, ktorý odhadovali realitné kancelárie na predchádzajúci mesiac, teda dva mesiace po sebe vládne na trhu mierne rastúci optimizmus. Zdá sa, že príchod jari rozprúdi krv v žilách nielen ľuďom, ale aj trhu s nehnuteľnosťami.

Uvidíme, či želanie zlepšenia realitného trhu na marec bolo otcom myšlienky, ktorá sa pretaví aj do skutočnosti a marec už konečne porazí zimné ochladenie trhu.

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.