Aktuálny stav Indexu

 

So vstupom do školského roka sme vstúpili aj do jesennej realitnej sezóny. Po lete, keď sa Index realitného zdravia prepadol a v auguste 2018 dosiahol svoju najhoršiu hodnotu, sa trh pravdepodobne opäť chystá na bežnú realitnú sezónu. Okrem letného uhorkového spomalenia sme cez realitný index pravdepodobne namerali strach z opatrení NBS, ktoré vstúpili do platnosti od 1.7.2018. Preto boli aj horšie výsledky dosahované v BA kraji, kde by mali byť dopady opatrenia najciteľnejšie.

September však priniesol prekvapujúce a celkom prudké zlepšenie nálady na trhu. Realitné kancelárie tak potvrdili to, že záujem o nehnuteľnosti nie je možné len tak vypnúť opatrením a obchodovanie pokračuje ďalej. Samozrejme nálada má ale ešte ďaleko od tých najlepších mesiacov indexu (apríl a máj 2016).

Kompletné výsledky nájdete v archíve IRZ.

Zaujímavo dopadlo aj hodnotenie situácie za minulý rok (2017) v porovnaní s obdobím roku 2008, teda pred krízou.  Omnoho lepšie hodnotí situáciu 11,61 percenta respondentov, trochu lepšie 19,64 percenta respondentov, celkovo  teda za lepšiu považuje situáciu 31,25 percent z  respondentov.  19, 96 percenta respondentov považuje situáciu za10 rovnakú.   30,36 percenta považuje situáciu v porovnaní s rokom za 2008 za trochu horšiu a 12,5 percenta za omnoho horšiu. Celkovo teda porovnanie dopadlo:  lepšie alebo rovnako hodnotí situáciu cca 51 percent respondentov,  zhruba 43 percent situáciu považuje za horšiu.  Zvyšok sa nevie vyjadriť.

Comments are closed