Aktuálny stav IRZ – Január 2021

Index realitného zdravia sa v januári zhoršil, Bratislava však hlási zlepšenie

Celoslovenský index IRZ sa v porovnaním s decembrom (3,04) podľa predpokladov mierne zhoršil na 3,1, v Bratislavskom kraji sa však nálada nečakane zlepšila. Výhľad na február je optimistický (3,05), takmer tri štvrtiny realitných kancelárií však tvrdia, že sa im darí horšie. Uvádzajú to výsledky prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

Index realitného zdravia sa na Slovensku v januári mierne zhoršil, na stupnici 1 – 5, kde je 1 najlepšie a 5 najhoršie, stúpol z hodnoty 3,04 na 3,10. Zodpovedá to predpovediam respondentov spred mesiaca. Opýtaní realitní makléri však vidia výhľad na február trochu lepšie, IRZ by mal klesnúť na 3,05. Napriek tomu, že tradične bývajú výsledky prieskumu v Bratislavskom kraji najhoršie, tentoraz prekvapili. V Bratislave sa nálada zlepšila na 3,11 oproti 3,18 z minulého mesiaca. Naopak, na zvyšku regiónov sme zaznamenali nárast na 3,01, čo je medzimesačné zhoršenie oproti 2,8 z decembra.

Kompletné výsledky nájdete v archíve IRZ.

Január na realitnom trhu hodnotilo pozitívne 36 % opýtaných realitných kancelárií, čo je oproti decembru o 5 % menej. Klesol však aj podiel respondentov s negatívnym pohľadom na 41 %, neutrálne tento mesiac hodnotí 23 % RK. Vo vyhliadkach na február nie sú optimistické, nerátajú však ani s veľkým poklesom. Zlepšenie očakáva 38 % opýtaných, negatívny vývoj očakáva 41 %. Najväčší podiel na realizovaných transakciách má hneď po Bratislavskom kraji (62 %) Trnavský (15,7 %) a Nitriansky kraj (13,6 %).

Tak ako každý rok sme pridali realitkám koncoročnú bilančnú otázku  „Ako vníma vaša realitná kancelária aktuálnu situáciu na realitnom trhu v porovnaní s obdobím pred rokom?“ Iba 12,23 % z nich uviedlo, že sa im darí omnoho, alebo aspoň trochu lepšie,  19,42 % tvrdí, že sa im darilo rovnako a až 68,34 % respondentov uviedlo, že sa im darí trochu, alebo omnoho horšie.

Comments are closed